Strona główna
Lifestyle
Tutaj jesteś

Sekret perfum z piżmem

Lifestyle Data publikacji - 14 stycznia 2020 Autor - Redakcja perfumiq.pl

Czym jest piżmo? To nic innego jak wydzielina okołodbytnicza piżmowca syberyjskiego, chociaż pozyskiwana jest też od innych gatunków zwierząt (męskich i żeńskich osobników). Ma postać kruchej masy o silnym zapachu amoniaku, który już na zawsze zapada w pamięć. Aby uzyskać subtelny, zwierzęcy zapach, należy piżmo rozpuścić w roztworze alkoholowym. Obecnie naturalne piżmo jest zastępowane przez syntetyczne związki chemiczne, tzw. sztuczne piżmo, ze względu na jego wysoką cenę oraz ratowanie wymierającego gatunku piżmowca. Substancje, które tworzą zapach piżma, to muskon, egzalton, muskopirydyna i androsteron.

Afrodyzjak

Już w starożytności piżmo było uznawane za afrodyzjak, ponieważ jako wydzielina gruczołów zwierzęcych, naturalnie zawiera w sobie feromony. Używane było podczas spotkań towarzyskich, gdyż wierzono, że wpływa ono na samopoczucie i nastraja erotycznie. Rozpylano go również w komnatach królewskich. Był to ulubiony zapach królowej Francji, Marii Antoniny oraz cesarzowej Józefiny – pierwszej żony Napoleona. Stąd też zapach piżma kojarzony jest z luksusem i elegancją.
Piżmo znalazło zastosowanie zarówno w perfumach damskich, jak i męskich. Perfumy z piżmem charakteryzują się ciężką, intensywną nutą, która przywołuje na myśl zmysłowość i odrobinę tajemniczości. Ich zapach jest trudny do określenia, ponieważ woń piżma w dużej mierze zależy od pozostałych, użytych w perfumach składników zapachowych. Zapach piżma najczęściej określany jest jako „mydlany”. W połączeniu np. z wanilią piżmo staje się bardziej delikatne.

Każde perfumy je posiadają

W zasadzie każde perfumy zawierają w sobie molekuły piżma, które wpływają na wytrzymałość, podtrzymanie stałości struktury substancji oraz utrwalenie zapachu. Stanowi zazwyczaj podstawę kompozycji zapachowej. Piżmo łączone jest z wieloma substancjami, ale najbardziej efektowne połączenia stanowią piżmo i jaśmin, piżmo i ambra, piżmo i frezja oraz piżmo z drzewem sandałowym. Zapach piżma uznawany jest za najbardziej zmysłowy, a jednocześnie zachowuje harmonię w połączeniu z pozostałymi składnikami zapachu. Piżmo wykorzystywane jest również przy wytwarzaniu tzw. perfum do wnętrz, ale w tych produktach jego zapach nie jest dominujący.
Perfumy to nie tylko zapachy. Badania wykazują, że odpowiedni dobór perfum wpływa w znacznym stopniu na odbiór naszej osoby – pozytywny, jak i negatywny. Woń zawartego w perfumach piżma sprawia, że są one najbardziej pożądanym zapachem w dzisiejszych czasach. Uwodzą i kuszą płeć przeciwną. To zapach ponadczasowy i nie wydaje się, aby wyszedł z mody.

Redakcja perfumiq.pl

Naszym głównym obszarem zainteresowań są tematy związane z modą, urodą, zdrowiem i stylem życia. Nasza misja to dostarczanie inspiracji, porad oraz informacji na temat najnowszych trendów w świecie perfum, które stanowią wyjątkowy element osobistego wyrazu.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?

Buffka na zimę i lato