Zapach domu – charakter rodziny

W dzieciństwie wchodząc do domu wyczuwałam jego zapach. Tak dom babci pachniał opalanym drewnem kominkiem, u cioci już w drzwiach czuć było zapachy dochodzące z kuchni, nasz dom też miał swój wyjątkowy zapach. Z biegiem czasu wrażliwość na zapachy stępiała, ale pozostała pewność, że każdy dom ma swój niepowtarzalny zapach.

I tak subiektywne doświadczenie zapachów domu wyrobiło we mnie przekonanie, że te zapachy są odzwierciedleniem rodziny, która je tworzy.

Jak więc zadbać o to, by zapach naszych domów dobrze świadczył o naszej rodzinie?

Z pomocą przychodzą preparaty zapachowe dostępne od ręki w drogeriach i innych sklepach. Mogą być to świeczki zapachowe bądź kadzidełka. Dostępne są też odświeżacze rozpylane aerozolem i zapachowe żele. Wybór jest ogromny.

Alternatywą dla chemicznych środków, które szybko się kończą są naturalne, żywe rośliny, które dodatkowo przyczyniają się do oczyszczenia powietrza.

Pachnące rośliny do domu!

Przed wszystkim stawiamy na naturalny zapach i dodatkowo wprowadzamy świeży element dekoracyjny. Należy wspomnieć, że w ostatnim czasie żywe rośliny wróciły na salony. Na nowo zdobywają popularność wśród dekoratorów wnętrz.

Ważnym argumentem na zastąpienie sztucznych zapachów przez wonne rośliny jest życie w zgodzie z naturą i przyczynianie się do zmniejszenia zanieczyszczenia środowiska. Ponadto człowiek wywodzi się z natury. W dzisiejszych czasach koniecznie potrzebujemy kontaktu z zielenią. Betonowe miasta nie sprzyjają dobremu wypoczynkowi a wypady na łono natury i długie spacery po lesie wymagają sporo czasu. Problem zaczyna się zimą, gdy większość część krótkiego dnia spędzamy w pracy. Naturalna aromaterapia koi nasze zmysły i pomaga się zrelaksować.

Jaką roślinę wybrać, by roztaczała piękny zapach?

Świeży zapach cytrusów. Kwitnące cytryny czy mandarynki nadadzą rześki aromat w pomieszczeniu. W donicy można uprawiać cytryny lub mandarynki. Drzewka cytrusów wyglądają bardzo ładnie, a po pewnym czasie możemy spodziewać się własnych owoców. Należy odpowiednio wybrać odmianę rośliny i dbać o nią tak jak zaleca sprzedawca.

Słodki zapach kwitnących pnączy. Mamy tu do wyboru kilka pięknych roślin. Między innymi pochodzącą z tropików Hoję. Wonne pnącza to również dobrze nam znane Jaśminy oraz Gardenie.

Pamiętajmy, że aby rośliny doniczkowe cieszyły nas swoim zapachem muszą kwitnąć. Mówi się, że kwiaty odwzajemniają miłość, te które są obdarowane szczególną opieką kwitną ładniej. Prawda jest taka, że spośród wielu gatunków kwiatów musimy wybrać te, które nie będą dla nas nieprzyjemnym obowiązkiem. Ten kto lubi zajmować się roślinami może pokusić się o wymagające Stefanotisy, lecz jeśli mamy mniej czasu to należy wybrać inną roślinę.

Redakcja perfumiq.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.